احادیث و سخنان, از دیدگاه اهل بیت

احادیث وارده در فضیلت و مقام ائمه (ع)

علامه مجلسی؛ در بحارالانوار ، ج ۲۶ ، صفحه ۱۸ تا ۶۶ جمعاً ۱۴۹ روایت در جهات و چگونگی علوم ائمّه ( علیهم السلام ) نقل کرده است .
و از صفحه ۶۶ تا ۹۷ جمعاً ۸۳ روایت در اینکه : ملائکه بویژه ملکی بزرگتر از جبرئیل و میکائیل نزد ائمّه ( علیهم السلام ) رفت وآمد نموده و مطالبی را از طرف خداوند متعال
برای آنان بیان می نمایند .
واز صفحه ۱۰۹ تا ۱۱۷ جمعاً ۲۱ روایت در اینکه : ائمّه ( علیهم السلام ) به تمام آنچه در آسمانها ، زمین ، بهشت و جهنّم می گذرد و همه آنچه در جهان هستی به وقوع پیوسته و به وقوع خواهد پیوست ، آگاهی دارند .
و از صفحه ۱۱۷ تا ۱۳۲ جمعاً ۴۰ روایت در اینکه : ائمّه ( علیهم السلام ) از ایمان باطنی و گفتار منافقانه مردم آگاه هستند و می دانند که چه کسانی به بهشت و یا به جهنّم می روند .
و از صفحه ۱۳۲ تا ۱۵۴ جمعاً ۵۹ روایت در اینکه : ائمّه ( علیهم السلام ) از تمام اعمال بندگان آگاهند و چیزی از احوال شیعیان بر آنان پوشیده نیست و آنان به همه علومی که ملت به آن نیاز داشته باشند ، دارا بوده و از نیّت باطنی مردم باخبر هستند واز تمام اتّفاقاتی که در جهان افتاده و خواهد افتاد و از ولادت و مرگ افراد مطّلع می باشند .
و از صفحه ۱۵۹ تا ۱۷۸ جمعاً ۶۳ روایت در اینکه : خداوند متعال تمام آنچه که به پیامبران گرامی عنایت کرده به ائمّه ( علیهم السلام ) عطا فرموده است .
و از صفحه ۱۹۰ تا ۱۹۳ جمعاً ۷ روایت در اینکه : ائمّه ( علیهم السلام ) به تمام زبانها و لغات آگاهی دارند و به هر زبانی می توانند سخن بگویند .
و از صفحه ۱۹۴ تا ۲۰۰ جمعاً ۱۳ روایت در اینکه : علم ائمّه ( علیهم السلام ) از علم پیامبران گرامی (
بجز رسول اکرم ( صلی الله علیه و اله وسلم ) ) بالاتر و بیشتراست ، نقل نموده است .
و در جلد ۲۷ از صفحه ۲۶۱ تا ۲۷۹ دراینکه : ائمّه ( علیهم السلام ) به زبان پرندگان و حیوانات آگاهند و آنها ائمّه را دوست می دارند ، جمعاً ۲۶ روایت آورده است .
برگرفته از کتاب دانستنی های امام رضا علیه السلام دانستنی های رضوی۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *