اخلاق و فضائل

مظلومیت حضرت عباس

حضرت عباس علیه السلام نیز مانند پدر بزرگش مولای متقیان و اسوهی مظلومان و الگوی صابران، علی ابن ابیطالب علیه السلام و نیز مانند برادرانش امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام و مادر بزرگوارشان فاطمه زهرا علیهاالسلام، در حد اعلای مظلومیت واقع شده است و از این جهت نیز مقامی والا دارد. یکی از جلوههای مظلومیت حضرت عباس علیه السلام این
[صفحه ۸۵]
است که آن قامت رشید، تنومند و بلند بالا به هنگام نبرد و شهادت آنقدر زخم نیزه و شمشیر خورد و چنان تیکه تیکه شد تا جایی که در قبری کوچک قرار گرفت.
در این زمینه به داستان زیر توجه کنید؛ داستان قبر کوچک برای قامت رشید و گریه علامه بحرالعلوم ره.
نقل است که در زمان علامه بحرالعلوم (سید محمد مهدی، متوفی، ۱۲۱۲ ه. ق) گوشههایی از مرقد مطهر حضرت ابوالفضل العباس قمر بنیهاشم علیه السلام ویران شد و نیاز به تعمیر و نوسازی پیدا کرد. این جریان را به علامه بحرالعلوم (ره) خبر دادند و بنا شد که وی با معمار در روز معینی برای دیدار قبر مقدس و تعیین مقدار تعمیر، به سر مرقد مطهر بروند. روز موعود فرا رسید و معمار همراه علامه وارد سرداب گردیدند و از نزدیک بنای قبر را ملاحظه کردند. در این بین معمار نگاهی به قبر و نگاهی به علامه کرد و پرسید: آقا اجازه میفرمایی سؤالی بپرسم؟ علامه فرمود: بپرس.
معمار گفت: من تاکنون خوانده و شنیده بودم که حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام قامتی بلند داشتهاند، به طوری که هرگاه بر اسب سوار میشدند زانوان ایشان برابر گوشهای اسب میرسیده است. بنابراین باید قبر آن حضرت طول بیشتری داشته باشد، ولی من میبینم که صورت قبر کوچک است! آیا شنیدههای من دروغ است و با کوچکی قبر علت دیگری دارد؟!
علامه چون این سخن را از معمار شنید، بدون اینکه پاسخی
[صفحه ۸۶]
بدهد، سر بر کنارهی قبر نهاد و به شدت شروع به گریستن نمود. گریه طولانی علامه معمار را نگران ساخت. وی پرسید: آقای من! چرا منقلب و گریان شدی؟! مگر من سخن ناراحت کنندهای گفتم؟!
علامه فرمود: تمام شنیدهها و خواندههای شما درست است، و همان گونه که گفتی حضرت عباس علیه السلام قامتی بلند و رشید داشته است. ولی سؤال تو مرا به یاد مصائب جانکاه حضرت عباس علیه السلام انداخت؛ ای معمار! کوچکی قبر عباس علیه السلام به این علت است که به قدری ضربت شمشیر و نیزه و تیر بر حضرت علیه السلام وارد شد که بدنش را قطعه قطعه نمود و آن قامت بلند به قطعاتی کوچک تبدیل شد.
آیا انتظاری داری بدن آن حضرت که قطعات آن توسط امام سجاد زینالعابدین علی بن الحسین علیه السلام جمعآوری و دفن شده، قبری بزرگتر از این قبر داشته باشد؟! [۲۹] .
برگرفته از کتاب دریای تشنه، تشنه دریا (نگاهی به زندگانی علمدار کربلا) نوشته: رحیم میردری کوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *