از دیدگاه اهل بیت

حضرت اباالفضل از دیدگاه امام سجّاد(ع )

امام علی بن الحسین ، حضرت زین العابدین ( علیه السّلام ) از سروران تقوا و فضیلت در اسلام به شمار می رود . این امام بزرگوار هماره برای عمویش عباس طلب رحمت می کرد و از فداکاریهایش درباره برادرش حسین ( علیه السّلام ) به نیکی یاد می کرد و جانبازیهای بزرگش را مرتّب می ستود . از جمله سخنان حضرت درباره عمویش ، این موارد را ذکر می کنیم : ((خداوند عمویم عباس را رحمت کند که از خودگذشتگی کرد و نیک از عهده آزمایش برآمد . خود را فدای برادر کرد تا آنکه دستانش بریده شد ، خداوند به جای آنها چون جعفر بن ابی طالب ، دو بال عطا کرد تا بدانها با ملائکه در بهشت پرواز کند . عباس را نزد خداوند متعال منزلتی است که همه شهیدان در روز قیامت بر او غبطه می خورند . . . )) . (۲۲)
این کلمات ، فداکاریهای ابوالفضل را در راه برادرش ، پدر آزادگان ، امام حسین ( علیه السّلام ) به خوبی بیان می کند . حضرت در ایثار و از خودگذشتگی و جانبازی تا جایی پیش رفت که زبانزد تاریخ و سَمبل فداکاری گشت ، دستان گرامی اش را روز عاشورا در راه برادر داد و تا آخرین لحظه پایداری کرد تا آنکه به خون خود درغلتید .
این فداکاریهای بزرگ نزد خداوند بی اجر نماند و حضرتش با پاداشها و کرامتهایش به عباس ، او را بر تمامی شهیدان راه حق و فضیلت در دنیای اسلام و غیر آن ، برتری بخشید تا آنجا که همه بر او غبطه می خورند .
برگرفته از کتاب زندگانی حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته: شیخ باقر شریف قرشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *