آداب زیارت

توسل به معصومین

در اسلام گناهی بزرگتر از شرک وجود ندارد، زیرا خداوند می فرماید: «ان الشرک لظلم عظیم» از این جهت هر خواسته و عملی که از انسان سر
[صفحه ۱۲۴]
بزند که مستلزم توجه به غیر خدا باشد، شرک و گناه بزرگ است.
مسلمان باید روی دل به خدا داشته باشد و همه چیز را از آن او بداند و خواسته هایش را هم از او بخواهد زیرا خداوند خود فرموده: «ادعونی استجب لکم» [۷۹] ، مرا بخوانید تا به شما پاسخ دهم.
اسلام دین توحید و یکتاپرستی است و با هیچ نوع شرکی هر چند بسیار خفی و ناچیز باشد سر آشتی ندارد. مسلمان باید تا واپسین لحظات مرگ مانند امام حسین علیه السلام و ابوالفضل العباس علیه السلام به یاد خدا باشد و فقط از او یاری و کمک بخواهد. از این رو اگر کسی حتی پیامبران و امامان را که درود خداوند بر آنان باد در کار خدا مؤثر بداند، مشرک و گناهکار خواهد بود.
به یقین علل عقب ماندگی جوامع اسلامی و وجود اختلاف و تفرقه بین آنان، شکسته شدن ارکان توحید کلمه است و با نیروی یکتاپرستی در برابر هجوم الحاد، می توان ایستادگی کرد. اما دوری از خدا و آلوده شدن به شرک و مؤثر دانستن این و آن، و پناه بردن به زورمندان که متأسفانه حاکمان خدانشناس اکثر کشورهای اسلامی به قدرتهای شیطانی امروز جهان متوسل شده و یا می شوند بزرگترین بلا و مصیبت، پستی و ذلت را برای ملت ها ببار آورده است و تنها راه نجات از این ورطه هولناک به خدا پناه بردند و تنها او را در سرنوشت خویش مؤثر دانستن است.
مسلمان باید باورش باشد که «لا موثر فی الوجود الا الله» بنابراین مؤثر دانستن هر چیزی غیر از خدا در سرنوشت انسان، شرک خواهد بود و شرک هم «ظلم عظیم» است.
حال باید دید، توسل به معصومین علیه السلام تا چه حدی مجاز و در چه
[صفحه ۱۲۵]
حدی شرک است. برای روشن شدن این موضوع مثالی می آوریم. آدمی برای انجام کارهای روزانه، مراجعات مکرر به اشخاص دارد، مثلا به وسیله میوه فروش نیازش را به میوه برطرف می سازد و با مراجعه به خیاط لباس خود را تهیه می کند و از فروشندگان لوازم خانگی وسایل خانه اش را می خرد… و در هیچیک از این اعمال که محتاج انجام می دهد شرک نیست بلکه اگر این امور «قربه الی الله» انجام شود، اجر و ثواب فراوانی نیز نصیب آن نیازمند خواهد شد. [۸۰] .
خلاصه، کارها و خواسته هایی که عادی و طبیعی انجام می پذیرد و کسی یا چیزی را در کار خدا شریک نمی سازد شرک محسوب نمی شود و اگر جز این باشد شرک خواهد بود، حال ببینیم توسل به پیامبر و امامان و ابوالفضل العباس علیهم السلام در ردیف کدامیک از دو نوع مذکور قرار می گیرد؟
برای اینکه این مسأله مهم که برخی شرک می شمارند و به همین جهت به شیعیان اعتراض می کنند و گاهی قتل آنان را واجب می شمارند و بسا بیگناهانی که در این راه و به علت تعصبات بیجا و کور به شهادت رسیده اند مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد به شرح زیر می پردازیم.
برگرفته از کتاب ماه بی غروب زندگینامه ابوالفضل العباس علیه السلام نوشته آقای عباسعلی محمودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *